середу, 17 січня 2018 р.

«Журавлем небесним на Вкраїну вернусь…» (80 років від дня народження Василя Семеновича Стуса

              Народе мій, до тебе я ще верну,
                 Як в смерті обернуся до життя 
                 Своїм стражданням і незлим обличчям.
                 Як син, тобі доземно уклонюсь,

                 І чесно гляну в чесні твої вічі,                 В смерті з рідним крає  поріднюсь.
                                                                      Василь Стус                     

 У Мирненській ПШБФ відкрита виставка-персоналія «Журавлем небесним на Вкраїну вернусь…», що знайомить читачів із творчістю талановитого українського поета Василя Стуса, якому б  8 січня  виповнилося  80 років від дня народження.




Життя і творчість Василя Стуса, одного з найвизначніших поетів ХХ століття, схоже на спалах - короткий і яскравий. Мистецька спадщина поета оригінальна, потужна, самобутня. 
   Народився В.Стус напередодні величного Різдва, коли небо і земля, усі сили долучаються до творення добра, коли душа наповнюється світлими почуттями, в очікуванні справжнього дива. Народні звичаї увійшли у плоть і кров Василя Стуса, а разом із ними і пошана до землі, минулого, до України. 
    Дитинство та юність майбутнього поета пройшли на Донбасі. Освіту здобув на філологічному факультеті Донецького педінституту й в аспірантурі Інституту л-ри ім.Т.Шевченка АН УРСР у Києві. Учителював, працював журналістом. За обвинуваченням у проведенні антирадянської агітації у своїх віршах і літературознавчих статтях був заарештований. Вирок: п'ять років таборів суворого режиму й три роки заслання. Це сталося у 1972р. В 1980  В. Стуса заарештовують вдруге. Між звільненням і другим арештом минуло 8 місяців. Відбуваючи покарання, поет був висунутий на здобуття Нобелівської премії, проте, так і не дочекавшись її, помер у карцері  суворого режиму.
    Та навіть у найтяжчі хвилини життя він твердо вірив, що вернеться до народу своїм словом, що край його почує. Митець приходить до нас разом зі своїми творами щоразу, як ми цього бажаємо. Бо саме в поезії він виразив себе найповніше і найсокровенніше.








                

Немає коментарів:

Дописати коментар